BYLINKY A KAKAO

Bylinky jsou skvělý způsob, jak zlepšit své celkové zdraví. Používají se již tisíce let, a to z jednoduchého důvodu, díky nim se můžete cítit lépe, mohou vám pomoci předcházet onemocněním a dokonce zlepšit vaši náladu. Co jsou tedy tyto kouzelné rostliny, které toho tolik dokážou? Představme si několik bylin, které jsou vhodné v kombinaci s ceremoniálním kakaem, které dokáží účinně sladit například trávící trakt nebo vyrovnat nerovnováhu mezi yinem nebo yangem ve vašem těle

MÁTA PEPRNÁ

Máta je vytrvalá bylina, která roste v mírných oblastech po celém světě. Listy máty obsahují mentol – sloučeninu s chladivými a chuťově zvýrazňujícími vlastnostmi. Mentol lze použít jako přísadu do různých potravin, od omáček a dresinků až po cukrovinky a dokonce i zubní pastu. Mátu lze také konzumovat přímo v podobě čerstvých nebo sušených listů. Máta má dle TČm zchlazující povahu, proto se doporučuje pít v létě, kdy vám přirozenou cestou pomůže ochladit organismus. Smoothie připravené s mátou akakem mají dokonale vyváženou chuť, která vaše tělo vyživý a zároveň ochladí. Duchovní symbolika máty; žij přítomnost, neutíkej do světa iluzí, raduj se ze všeho kolem sebe, ukazuje přesně na její vlastnosti.

HEŘMÁNEK

Heřmánek má jako léčivá bylina mnoho tradic. Ve starém Egyptě se používal pro faraony a často se mu říká faraonova bylina. Heřmánek používali také Řekové a Římané. Dnes se heřmánek používá jako přírodní prostředek proti nespavosti, žaludečním křečím, vředům a dalším zažívacím potížím. Heřmánek se používá také jako prostředek proti bolesti a zánětům. V aromaterapii ho lze použít k uvolnění těla i mysli, k léčbě akné, ekzémů a dalších kožních problémů včetně lupénky neštovic, bradavic či opruzenin.

Heřmánek je mateřská bylina. Uklidňuje ducha, pročišťuje horko spojené s depresí vzniklou v srdci a játrech, zmírňuje duševní neklid, případné bolesti v břiše.Působí úlevně a uklidňuje. Vede nás k zamyšlení o konání lásky

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Šalvěj je květina síly, má harmonizující účinky, povzbuzuje odvahu a rozhodnost. Pomáhá upevnit vůli a vnáší jasno do nerozhodnosti. Přináší pokoru. Tlumí náladovost vůli. Používá se k léčení zánětu hrtanu a ztišení bolesti při mluvení. Z pohledu tradiční čínské medicíny rozhání vítr a pročišťuje horko. Používá se při suchosti plic a nedostatku energie yin. Účinně pomáhá zastavit pocení.

ZLATOBÝL CELÍK

Zlatobýl je hořká bylina, která má dlouhou historii používání jako léčivá rostlina. Používá se k čištění močového měchýře a močových cest, čímž podporuje přirozenou obranyschopnost organismu proti infekcím. Zlatobýl se může používat také jako prevence infekcí při poraněních a řezných ranách na kůži, zejména pokud se špatně hojí nebo se hojí pomalu.

Zlatobýl je účinným antiseptikem při léčbě kožních onemocnění, jako jsou vředy, abscesy, dermatitida (ekzém), infikované rány nebo vředy a afty – kandidóza (kvasinková infekce) tkáně úst kojenců způsobená přemnožením kvasinek Candida albicans. Čaj z kořene zlatobýlu byl po staletí předepisován bylinkáři k léčbě zažívacích potíží; působí tak, že stimuluje žaludeční sekreci, která pomáhá správnému trávení.

Z pohledu TČM doplňuje qi ledvin, harmonizuje částečně i qi sleziny. Zlatobýl nás učí pozitivně přijímat změny, harmonizuje mezilidské vztahy.